آموزش شبکه+CompTIA ACCNACompTIA +Network

آدرس IPv4

 آدرس IPv4 چیست ؟

آدرس شبکه  یا Network Address- که شماره شبکه نیز نامیده می شود – به طور منحصر به فرد هر شبکه را شناسایی می کند. هر ماشینی در همان شبکه آن آدرس شبکه را به عنوان بخشی از آدرس IP خود به اشتراک می گذارد.
به عنوان مثال، در آدرس IP 172.16.30.56، ۱۷۲٫۱۶ آدرس شبکه است (و در عرض یک دقیقه به شما نشان خواهم داد که چگونه این درست است).
آدرس میزبان یا Host  به هر ماشین در یک شبکه اختصاص داده می شود و به طور منحصر به فرد آن را شناسایی می کند. این قسمت از آدرس باید منحصر به فرد باشد زیرا یک ماشین خاص – یک فرد – را در مقابل یک شبکه که یک گروه است، شناسایی می کند. بنابراین در آدرس IP نمونه ۱۷۲٫۱۶٫۳۰٫۵۶، ۳۰٫۵۶ آدرس میزبان است.
طراحان اینترنت تصمیم گرفتند کلاس هایی از شبکه ها را بر اساس اندازه شبکه ایجاد کنند. برای تعداد کمی از شبکه هایی که دارای تعداد بسیار زیادی میزبان هستند، آنها شبکه رده A را ایجاد کردند. در انتهای دیگر، شبکه کلاس C است که برای شبکه های متعدد با تعداد کمی میزبان رزرو شده است. تمایز کلاس برای شبکه های بین خیلی بزرگ و خیلی کوچک به طور قابل پیش بینی شبکه کلاس B است.

آدرس IP  از نسخه ۴ (IPv4)به طول ۳۲ بیت  بوده و از ۴ بخش ۸ بیتی تشکیل شده‌است. در نتیجه فضای نشانی را به ۴٬۲۹۴٬۹۶۷٬۲۹۶ (۲۳۲) نشانی یکتای ممکن محدود می‌سازد.

اما قسمتی از این نشانی‌ها برای مقاصد خاصی مانند شبکه‌های خصوصی (تقریباً ۱۸ میلیون نشانی) وچند پخشی(تقریباً ۲۷۰ میلیون نشانی) رزرو شده‌است و شمار نشانی‌های قابل استفاده برای مسیریابی روی شبکه عمومی اینترنت کمتر می‌شود.

معرفی آدرس IP در دوره نتورک پلاس
معرفی آدرس IP در دوره نتورک پلاس

همچنانکه نشانی‌های بیشتری به کاربران تخصیص می‌یابد به اتمام آدرسهای IP نزدیک تر می‌شویم، هرچند که طراحی‌های مجدد ساختار نشانی دهی شبکه از راه شبکه‌های باکلاس(Classful network)، مسیریابی میان دامنه بدون کلاس(CIDR) و ترجمه نشانی شبکه (NAT) از عواملی هستند که این امر را به تعویق انداختند.

محدودیت آدرس IP در شمار نشانی‌ها انگیزه‌ای برای ایجاد IPv6 شد که هنوز در مراحل اولیه به‌کارگیری قرار داردو تنها راه حل بلند مدت برای کمبود نشانی هاست.ما  با برگزاری دوره ها  و کلاس های شبکه، همراه شما تا ورود به بازار کار هستیم.

کلاس A: در این کلاس ۸ بیت اول آن netID و ۲۴ بیت آخر hostID است و بیت اول netID صفر است. در نتیجه از ۱ تا ۱۲۶ را در بر میگیرد.

کلاس B: در این کلاس ۱۶ بیت اول آن netID و ۱۶ بیت آخر hostID است و بیت اول netID یک و بیت دوم صفر است. در نتیجه از ۱۲۸ تا ۱۹۱ را در بر میگیرد.

کلاس C: در این کلاس ۲۴ بیت اول آن netID و ۸ بیت آخر hostID است و دو بیت netID آن یک و بیت سوم صفر است. در نتیجه از ۱۹۲ تا ۲۲۳ را در بر میگیرد.

کلاس D: در این کلاس سه بیت netID آن یک و بیت چهارم صفر است. در نتیجه از ۲۲۴ تا ۲۳۹ را در بر میگیرد.

کلاس E: در این کلاس چهار بیت netID آن یک است. در نتیجه از ۲۴۰ تا ۲۵۵ را در بر میگیرد.

مانند آدرس فوق از در کلاس B قرار دارد.مانند آدرس IP فوق از در کلاس B قرار دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا