CompTIA +Securityامنیت و هک

امن سازی تجهیزات بی سیم

امن سازی تجهیزات بی سیم

یک شبکۀ بی‌سیم یک شبکۀ رایانه‌ای است که ارتباط بین نقاط (اجزاء) شبکه به روش بی‌سیم برقرار می‌شود و داده‌ها منتقل می‌شوند.یکی از تولید کننده های تجهیزات بی سیم  لینکسیس می باشد.

بااینکه به نظر می‌رسد که از نظر فنی عبارت شبکۀ بی‌سیم برای اشاره به هر نوع شبکه‌ای که بی‌سیم باشد بکار می‌رود، این اصطلاح بیشتر برای اشاره به شبکه ارتباطی بکار می‌رود که در آن گره‌ها بدون استفاده از سیم به یکدیگر متصل می‌شوند؛ برای نمونه یک شبکه رایانه‌ای که نوعی از شبکه‌های ارتباطی است.

شبکه‌های ارتباطی بی‌سیم عموماً به‌وسیله یکی از انواع سیستم‌های انتقال اطلاعات به دوردست پیاده‌سازی می‌شوند، که از امواج الکترومغناطیس استفاده می‌کنند، مانند استفاده از امواج رادیویی به‌عنوان حامل. این پیاده‌سازی معمولاً در لایه فیزیکی از مدل مرجع OSI انجام می‌شود.

نمونه‌هایی از شبکه‌های بی‌سیم عبارتند از: تلفن همراه، شبکه‌های محلی بی‌سیم (Wlan)، شبکه‌های حسگر بی‌سیم، شبکه‌های ماهواره‌ای، شبکه‌های ارتباطی مایکروویو.

تجهیزات بی سیم  را اینگونه امن کنید:

۱- تغییر کلمه عبور پیش فرض

نام کاربری و کلمه عبور پیش فرض در اکسس پوینت ها  Admin/Admin است. نفوذگران با این اطلاعات به Access Pointدسترسی  می یابند.به همین علت کلمه عبور پیش فرض را تغییر می دهیم.

۲-تعریف SSID  پیچیده و پنهان سازی آن

تعیین Network Name یا SSID با مفهوم مهم است  و می توان با غیر فعال سازی SSID Broadcast آنرا از دید کاربران پنهان ساخت.به این ترتیب تنها کاربرانی که از SSID مطلع هستند قادر خواهند بود به AP متصل شوند.

۳- تعیین روش رمز نگاری

برای رمزنگاری ترافیک بی سیم روش WPA3 با الگوریتم AES توصیه می شود.

۴-  فیلتر آدرس های فیزیکی MAC  کلاینتهای بی سیم

با گزینه Prevent  عدم اتصال  و  با گزینه Permit  اجازه اتصال کلاینتهای بی سیم به AP صادر می شود.

۵- محدود کردن  محدوده DHCP

اگر در  محل استفاده از شبکه بی سیم صرفا ۵ کلاینت وجود دارد  محدوده ادرس های ارایه شده توسط سرویس DHCP را  به ۵ ادرس  محدود کنید.

۶- غیر فعال کردن WPS یا  Wi-Fi Protected Setup

اگر  اکسس پوینت  شما امکان غیرفعال کردن WPS را برای شما فراهم می‌کند می‌توانید این گزینه را  در مسیری به  نام Wi-Fi Protected Setup یا WPS در رابط کاربری تحت وب روتر مشاهده کنید

۷- تهیه پشتیبان از تنظیمات AP  یا اکسس پوینت

جهت تهیه پشتیبان از تنظیمات انجام شده در AP باید به بخش Administration وارد شویم و روی کلید Backup کلیک کنیم.

پیشنهاد  این است که  حتما در مواقعی که در منزل نیستید  و یا شبها به هنگام خواب  حتما تجهیزات بی سیم و  اکسس پوینت را خاموش کنید.

ساخنار کلی شبکه بی سیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا