آموزش شبکهCCNACompTIA +NetworkCompTIA +Securityآموزش عملی شبکه

TCPIP Model

معرفی مدل TCPIP

معرفی  TCPIP Model

مجموعه پروتکل اینترنت که معمولا به عنوان  مدل TCP/IP شناخته  می شود.

هدف از TCPIP Model چیست ؟

مجموعه پروتکل های ارتباطی مورد استفاده در اینترنت و شبکه های کامپیوتری مشابه است. پروتکل های بنیادی فعلی در مجموعه عبارتند از پروتکل کنترل انتقال (TCP) و پروتکل اینترنت (IP)، و همچنین پروتکل Datagram کاربر (UDP). این مدل توسعه یافته نسخه مدل وزارت دفاع   (DoD = Department of Defense )  است.

مدل TCPIP
مدل TCPIP

پروتکل TCP/IP ، ارتباطات داده سرتاسری را ارائه می‌کند و  مشخص می‌کند چگونه داده‌ها باید بسته‌بندی، آدرس‌دهی، منتقل، مسیریابی و دریافت شوند. این قابلیت در چهار لایه سازماندهی شده است که تمام پروتکل های مرتبط را بر اساس محدوده شبکه هر پروتکل طبقه بندی می کند.

  • لایه پیوند  یا  Link ، شامل روش های ارتباطی برای داده هایی هستند که در یک بخش شبکه (پیوند) باقی می مانند.
  • لایه اینترنت یا  internet ، ارائه کار اینترنتی بین شبکه های مستقل.این لایه ساختارهای آدرس دهی و مسیریابی مورد استفاده برای مجموعه پروتکل TCP/IP را تعریف می کند. پروتکل اولیه در این حوزه، پروتکل اینترنت است که آدرس های IP را تعریف می کند. عملکرد آن در مسیریابی انتقال دیتاگرام ها به میزبان بعدی است که به عنوان یک مسیریاب IP عمل می کند و به شبکه ای نزدیک تر به مقصد داده نهایی متصل می شود.
  • لایه انتقال یا transport، مدیریت ارتباطات میزبان به میزبان؛لایه انتقال ارتباطات Host-to-Host را در شبکه محلی یا شبکه های راه دور که توسط روترها از هم جدا شده اند، انجام می دهد.این یک کانال برای نیازهای ارتباطی برنامه ها فراهم می کند. پروتکل UDP، پروتکل لایه انتقال اولیه است که یک سرویس دیتاگرام بدون اتصال غیر قابل اعتماد را ارائه می دهد. پروتکل TCP، کنترل انتقال، کنترل جریان، برقراری اتصال و انتقال قابل اعتماد داده ها را فراهم می کند.
  • لایه برنامه یا application، تبادل داده فرآیند به پردازش را برای برنامه ها فراهم می کند.لایه Application، محدوده ای است که در آن برنامه ها یا پردازش ها داده های کاربر را ایجاد می کنند و این داده ها را به برنامه های کاربردی دیگر در Host دیگر یا همان Host منتقل می کنند. برنامه های کاربردی از خدمات ارائه شده توسط لایه های زیرین استفاده می کنند، به ویژه لایه انتقال که کانال های قابل اعتماد یا غیرقابل اعتمادی را برای سایر فرآیندها فراهم می کند. سیستم های ارتباطی با معماری برنامه، مانند مدل Client-Server و شبکه Peer-to-Peer مشخص می شوند. این لایه ای است که تمام پروتکل های برنامه مانند SMTP، FTP، SSH، HTTP در آن کار می کنند. فرآیندها از طریق پورت هایی نرم افزاری که اساساً خدمات را نشان می دهند، پرداخته می شوند.

استانداردهای فنی زیربنای مجموعه پروتکل های اینترنت و پروتکل های تشکیل دهنده آن توسط کارگروه مهندسی اینترنت (IETF) نگهداری می شود. مجموعه پروتکل اینترنت پیش از مدل OSI، یک چارچوب مرجع جامع تر و عملی برای شبکه های کامپیوتری است. معرفی کامل مدل OSI و  مدل TCP/IP در دوره نتورک پلاس و CCNA انجام می شود.

جریان داده و مدل TCP/IP
جریان داده و مدل TCP/IP

برای درک مفاهیم عمیق و کاربردی شبکه های کامپیوتری هم اکنون می توانید کتاب آموزش عملی شبکه های کامپیوتری را تهیه کنید.برای خرید با ۰۹۳۶۵۸۰۳۰۰۱ تماس بگیرید.

کامل ترین مرجع آموزش شبکه های کامپیوتری
کامل ترین و جامع ترین مرجع آموزش شبکه های کامپیوتری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا