آموزش شبکهCompTIA +NetworkCompTIA +SecurityMCSA 2016آموزش جامع شبکهآموزش جامع ویندوز سرورآموزش عملی شبکهجزوات آموزشی شبکهویندوز سرور 2019

پروفایل کاربر در ویندوز

پروفایل کاربر در ویندوز 

با اولین ورود کاربر به ویندوز، پروفایل کاربر ایجاد می شود و به هنگام خروج یا Log out  اطلاعات پروفایل کاربر به روز می شوند. در ورود های بعدی یا Login ، سیستم پروفایل کاربر را بارگیری می‌کند و سپس سایر اجزای سیستم، محیط کاربر را با توجه به اطلاعات موجود در نمایه پیکربندی می‌کنند.

پروفایل کاربر در ویندوز  شامل اطلاعات کاربر و تنظیمات انجام شده توسط آن است. پروفایل کاربر در ویندوز شامل پوشه های My Document و Desktop و Music و Picture و Favorite و Download می باشد که مسیر پیش فرض ذخیره برنامه ها نیز است.

پروفایل کاربر در ویندوز
پروفایل کاربران در ویندوز

اطلاعات پروفایل کاربر پیش فرض در پوشه Users ، درایوییکه ویندوز درآن نصب است، ذخیره می شود.

برای دسترسی به پوشه Users می توان از قسمت Run  دو نطقه (..) را اجرا کرد.از طرفی برای ورود به پوشه پروفایل کاربر جاری از یک نقطه (.) استفاده می شود.مهمترین فایل پروفایل کاربر NTuser.DAT  است و شامل اطلاعات مربوط به    فونت ها، تصاویر پس زمینه و غیره می باشد.

حذف این فایل باعث از دست رفتن پروفایل  می گردد.این نوع پروفایل Local ی است و در  اولین  Logon  کاربر ساخته می شود.

در ویندوز 7 یا جدیدتر، هر پروفایل کاربر در ویندوز،  دارای یک تصویر مرتبط است که به عنوان پوشه کاربر ارائه می شود. این پوشه ها  در آیتم پنل کنترل حساب‌های کاربری و صفحه فرعی مدیریت حساب‌ها برای کاربران ظاهر می‌شوند.

اگر حقوق دسترسی سرپرست دارید، فایل‌های تصویری حساب‌های پیش‌فرض مهمان و کاربر پیش‌فرض نیز در اینجا ظاهر می‌شوند.

توجه داشته باشید صفحه فرعی مدیریت حساب ها از طریق پیوند مدیریت حساب دیگر در آیتم کنترل پنل حساب های کاربری قابل دسترسی است.

پروفایل کاربر در ویندوز شامل خروجی برنامه های نصب شده در سیستم است و بطور پیش فرض در درایوی که ویندوز نصب شده ذخیره می شوند.بنابراین توصیه می شود  که این  داده ها را در درایو دیگری از هارد سیستم ذخیره نمایید تا در صورت  فرمت درایو ویندوز  اطلاعات حفظ شوند.

انواع پروفایل کاربر در ویندوز

Local User Profiles:

پروفایل کاربر محلی برای اولین بار به هنگام Login  کاربر به  سیستم  ایجاد می شود. و اطلاعات آن در هارد دیسک  همان سیستم ذخیره می شود. تغییرات ایجاد شده در پروفایل کاربر محلی مختص کاربر و کامپیوتری است که تغییرات روی آن انجام شده است.

Roaming User Profiles:

پروفایل کاربر رومینگ یک کپی از پروفایل  محلی است که در یک اشتراک سرور کپی شده و در آن ذخیره می شود. این پروفایل در هر رایانه ای که کاربر در شبکه به آن وارد می شود دانلود می شود.

هنگامی که کاربر از سیستم خارج می شود، تغییرات ایجاد شده در نمایه کاربر رومینگ با نسخه سرور پروفایل همگام می شود. مزیت نمایه های کاربر رومینگ این است که کاربران نیازی به ایجاد  پروفایل در هر رایانه ای که در شبکه استفاده می کنند ندارند.

Mandatory User Profiles:

پروفایل کاربری اجباری نوعی نمایه است که مدیران می توانند از آن برای تعیین تنظیمات برای کاربران استفاده کنند. فقط مدیران سیستم می توانند در پروفایل های کاربر اجباری تغییراتی ایجاد کنند. تغییرات ایجاد شده توسط کاربران در تنظیمات دسکتاپ زمانی که کاربر از سیستم خارج می شود از بین می رود.

Temporary User Profiles:

هر بار که یک شرط خطا مانع از بارگیری پروفایل کاربر می شود، یک پروفایل موقت صادر می شود. پروفایل های موقت در پایان هر Session حذف می‌شوند و تغییرات ایجاد شده توسط کاربر در تنظیمات و فایل‌های دسک‌تاپ زمانی که کاربر از سیستم خارج می‌شود از بین می‌رود.پروفایلهای موقت فقط در رایانه های دارای ویندوز 2000 و جدیدتر در دسترس هستند.

اگر دانشجوی رشته فن آوری اطلاعات، کامپیوتر سخت افزار، کامپیوتر نرم افزار و حتی سایر رشته های مرتبط  در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هستید پیشنهاد میکنیم در یکی از دوره های  +CompTIA Network T و یا +CompTIA Security و یا Windows Server administration شرکت نمایید.

همچنین  سایر محصولات آموزشی، مانند  نمونه سوالات دوره نتورک پلاس، جزوه  و فیلم آموزشی نتورک پلاس، مرجع کامل ویندوز سرور  ۲۰۱۹، آموزش جامع MCSA 2016 ، جزوه آموزشی  دوره CCNA و جزوه امنیت شبکه آماده ارایه به علاقمندان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا