CompTIA +NetworkCompTIA +Securityآموزش شبکه

هوش مصنوعی چیست

“معرفی هوش مصنوعی”

تعریف.

هوش مصنوعی چیست؟
هوش مصنوعی یا Artificial intelligence- AI، فناوری است که کامپیوترها را قادر می‌سازد تا هوش انسانی و قابلیت‌های حل مسئله را شبیه‌سازی کنند.

هوش مصنوعی به تنهایی یا همراه با سایر فناوری‌ها (مانند حسگرها، مکان‌یابی جغرافیایی، روباتیک) می‌تواند وظایفی را انجام دهد که در غیر این صورت به هوش یا مداخله انسانی نیاز دارند. دستیارهای دیجیتال، راهنمایی GPS، وسایل نقلیه خودران و ابزارهای هوش مصنوعی (مانند Open AI’s Chat GPT) تنها چند نمونه از هوش مصنوعی در اخبار روزانه و زندگی روزمره ما هستند.

به عنوان یک رشته از علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی شامل یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق است (و اغلب همراه با آن ذکر می شود). این رشته‌ها شامل توسعه الگوریتم‌های هوش مصنوعی هستند که بر اساس فرآیندهای تصمیم‌گیری مغز انسان مدل‌سازی شده‌اند، که می‌توانند از داده‌های موجود «یاد بگیرند» و در طول زمان طبقه‌بندی یا پیش‌بینی دقیق‌تری را انجام دهند.

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی چیست

هوش مصنوعی چرخه های زیادی از تبلیغات را پشت سر گذاشته است، اما حتی برای افراد شکاک، به نظر می رسد انتشار ChatGPT نقطه عطفی باشد. آخرین باری که هوش مصنوعی مولد به این بزرگی ظاهر شد، پیشرفت‌ها در بینایی کامپیوتری بود، اما اکنون جهش به جلو در پردازش زبان طبیعی (NLP) است. امروزه، هوش مصنوعی مولد می تواند نه تنها زبان انسان، بلکه انواع دیگر داده ها از جمله تصاویر، ویدئو، کد نرم افزار و حتی ساختارهای مولکولی را بیاموزد و ترکیب کند.

برنامه های کاربردی برای هوش مصنوعی هر روز در حال افزایش هستند. اما همانطور که تبلیغات در مورد استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی در کسب و کار اوج گرفت، مکالمات پیرامون اخلاق هوش مصنوعی و هوش مصنوعی بسیار مهم می شوند.

انواع هوش مصنوعی.

هوش مصنوعی ضعیف یا هوش مصنوعی باریک (ANI)، برای انجام وظایف خاص آموزش دیده و متمرکز است. هوش مصنوعی ضعیف امروز بیشتر ما را احاطه کرده است و هدایت می کند. “Narrow” ممکن است توصیف مناسب تری برای این نوع هوش مصنوعی باشد زیرا ضعیف است: برخی از برنامه های بسیار قوی مانند سیری اپل، الکسای آمازون، IBM watsonx™ و وسایل نقلیه خودران را فعال می کند.

هوش مصنوعی قوی از هوش عمومی مصنوعی (AGI) و ابر هوش مصنوعی (ASI) تشکیل شده است. AGI یا هوش مصنوعی عمومی، شکلی نظری از هوش مصنوعی است که در آن یک ماشین دارای هوشی برابر با انسان است. خودآگاهی با آگاهی است که توانایی حل مشکلات، یادگیری و برنامه ریزی برای آینده را داشته باشد. ASI – که به عنوان ابر هوش نیز شناخته می شود – از هوش و توانایی مغز انسان پیشی می گیرد.

در حالی که هوش مصنوعی قوی هنوز کاملاً تئوری است و هیچ نمونه عملی امروزی مورد استفاده قرار نمی گیرد، این بدان معنا نیست که محققان هوش مصنوعی نیز در حال بررسی توسعه آن نیستند. در این میان، بهترین نمونه های ASI ممکن است از داستان های علمی تخیلی باشد، مانند HAL، دستیار کامپیوتر مافوق بشر و سرکش در سال ۲۰۰۱: یک ادیسه فضایی.

یادگیری عمیق در مقابل یادگیری ماشینی.

یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق زیرشاخه‌های هوش مصنوعی هستند و یادگیری عمیق زیرشاخه‌ای از یادگیری ماشینی است.

هم الگوریتم‌های یادگیری ماشین و هم الگوریتم‌های یادگیری عمیق از شبکه‌های عصبی برای «یادگیری» از حجم عظیمی از داده‌ها استفاده می‌کنند. این شبکه‌های عصبی ساختارهای برنامه‌ای هستند که بر اساس فرآیندهای تصمیم‌گیری مغز انسان مدل‌سازی شده‌اند. آنها از لایه‌هایی از گره‌های به هم پیوسته تشکیل شده‌اند که ویژگی‌هایی را از داده‌ها استخراج می‌کنند و پیش‌بینی می‌کنند که داده‌ها چه چیزی را نشان می‌دهند.

یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق در انواع شبکه‌های عصبی که استفاده می‌کنند و میزان مداخله انسان متفاوت است. الگوریتم‌های یادگیری ماشین کلاسیک از شبکه‌های عصبی با یک لایه ورودی، یک یا دو لایه پنهان و یک لایه خروجی استفاده می‌کنند. به طور معمول، این الگوریتم‌ها محدود به یادگیری نظارت شده هستند: داده‌ها باید توسط متخصصان انسانی ساختار یا برچسب‌گذاری شوند تا الگوریتم بتواند ویژگی‌هایی را از داده‌ها استخراج کند.

یادگیری عمیق عصبی
یادگیری عمیق عصبی

الگوریتم‌های یادگیری عمیق از شبکه‌های عصبی عمیق استفاده می‌کنند – شبکه‌هایی که از یک لایه ورودی، سه یا بیشتر (اما معمولاً صدها) لایه پنهان و یک طرح‌بندی خروجی تشکیل شده‌اند. این لایه‌های چندگانه، یادگیری بدون نظارت را امکان‌پذیر می‌کنند: آنها استخراج ویژگی‌ها را از مجموعه داده‌های بزرگ، بدون برچسب و بدون ساختار خودکار می‌کنند. از آنجایی که به مداخله انسانی نیاز ندارد، یادگیری عمیق اساساً یادگیری ماشین را در مقیاس ممکن می‌سازد.

برای آشنایی بیشتر با هوش مصنوعی و مفاهیم آن می بایست ابتدا برنامه نویس خوبی باشد.برای ثبت نام و مشاوره با شماره ۰۹۳۶۵۸۰۳۰۰۱  تماس بگیرید و یا تقویم آموزشی را ببینید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا