MCSA 2016ویندوز سرور 2019

پیکربندی Storage Spaces

پیکربندی Storage Spaces در ویندوز سرور

فضای ذخیره سازی  یا  Storage Spaces یک فناوری در ویندوز سرور است که می تواند به محافظت از داده های شما در برابر خرابی درایو کمک کند. از نظر مفهومی شبیه RAID است که  نرم افزاری پیاده سازی می شود. می توانید از Storage Spaces برای گروه بندی سه یا چند درایو با هم در یک استخر ذخیره سازی استفاده کنید و سپس از ظرفیت آن استخر برای ایجاد فضاهای ذخیره سازی استفاده کنید. اینها معمولاً کپی‌های اضافی از داده‌های شما را ذخیره می‌کنند، بنابراین اگر یکی از درایوهای شما خراب شود، همچنان یک کپی دست نخورده از داده‌های خود دارید. اگر ظرفیت شما کم است، فقط درایوهای بیشتری را به استخر ذخیره سازی اضافه کنید.

storage space
storage space

چهار روش اصلی برای استفاده از فضاهای ذخیره سازی و پیکربندی Storage Spaces وجود دارد:

  • مبتنی بر ویندوز ۱۰ و۱۱ در PC یا لپ تاپ.
  • در ویندوز سرور ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲  از نوع مستقل (stand-alone).
  • در سرور خوشه‌ای (clustered server) با استفاده از Storage Spaces Direct با فضای ذخیره‌سازی محلی و مستقیم در هر گره خوشه .
  • در یک سرور خوشه‌ای (clustered server) با یک یا چند shared SAS storage که همه درایوها را در خود نگه می‌دارد.

پیاده سازی فضای ذخیره سازی  روی stand-alone server ، ابتدا باید یک یا چند استخر ذخیره سازی (storage pools) ایجاد کنید. استخر ذخیره سازی مجموعه ای از دیسک های فیزیکی است. از یک استخر ذخیره سازی، می توانید یک یا چند دیسک  مجازی (virtual disks) ایجاد کنید. به این دیسک های مجازی فضای ذخیره سازی(storage spaces) نیز گفته می شود. یک فضای ذخیره سازی برای سیستم عامل ویندوز به عنوان یک دیسک معمولی ظاهر می شود که می توانید حجم های فرمت شده را از آن ایجاد کنید. هنگامی که یک دیسک مجازی را از طریق رابط کاربری File and Storage Services ایجاد می‌کنید، می‌توانید نوع انعطاف‌پذیری (simple, mirror, parity)، نوع تامین (thin  و fixed) و اندازه را پیکربندی کنید.

از یک دیسک مجازی، می توانید یک یا چند volumes ایجاد کنید به صورتی که  اندازه، نام یا پوشه درایو، سیستم فایل( NTFS یا ReFS)، اندازه واحد تخصیص و یک برچسب را پیکربندی کنید. شکل زیر گردش کار Storage Spaces را نشان می دهد.

در اولین قدم،از طریق کنسول Hyper-V ماشین مجازی را خاموش کرده و  سه  هارد دیسک با ظرفیت برابر ۳۰ گیگابایت، اضافه کنیم. در ادامه از طریق Server Manager وارد بخش File and Storage Services  می شویم.طبق منوی زیر دیسک های مورد نظر در وضعیت Offline  نمایش داده می شوند.

سپس  روی گزینه  Storage Pools  کلیک می کنیم.

با کلیک راست  در بخش Storage Pools و یا از طریق کلید Task برای  ایجاد  Pool جدید، روی گزینه New Storage Pools کلیک می کنیم.

سپس برای Storage pool  ، اسم تعیین می کنیم.

در ادامه، هاردهایی که قبلا اضافه شده اند را انتخاب می کنیم.

در پایان با کلیک روی Create ، فرایند ساخت Pool انجام می شود.

برای ساختن دیسک مجازی کافی است روی نام Pool ساخته شده راست کلیک می کنیم و یا از منوی Virtual Disk (گروهی از یک یا چندین هارد دیسک است که در مراحل قبل در قالب Storage pool قرار گرفته اند) استفاده می نماییم.

اکنون برای دیسک مجازی نام تعیین می کنیم.منظور از قابلیت Tiering مدیریت دیسک های ناهمگن  (برای نمونهHDD و SSD)برای به کارگیری  هدفمند آنها بر اساس مشخصات فنی مانند سرعت خواندن و نوشتن است.

در صورت وجود Enclosure گزینه Enable enclosure awareness را علامت میزنیم.

سپس بر اساس نیاز یکی از سه Layout را انتخاب می کنیم.

  • Simple: حداقل به یک دیسک نیاز داریم که از حداکثر ظرفیت آن استفاده   می شود و توان عملیاتی افزایش می یابد، اما بواسطه عدم حفاظت از داده ها، قابلیت اطمینان  نخواهیم داشت.
  • Mirror، به منظور مقابله با خرابی یک دیسک به حداقل دو دیسک و برای مقابله با خرابی همزمان دو دیسک حداقل به پنج دیسک نیاز است.برای این هدف می بایست دو یا سه نسخه از داده ها رو سایر هاردها کپی شوند.این روش باعث افزایش قابلیت اطمینان  شده ولی ظرفیت کلی دیسک کاهش می یابد.
  • Parity، علاوه بر داده ها ، اطلاعات Parity روی دیسک های فیزیکی نوشته می شوند. برای حفاظت از خرابی یک دیسک حداقل سه دیسک و جهت مقابله با خرابی همزمان دو دیسک حداقل هفت دیسک نیاز است.

اکنون  روش تامین یا تدارک دیسک ها را تعیین می کنیم.برای این منظور دو روش وجود دارد :

  • Thin : در این روش، فضا بر اساس نیاز اختصاص داده می شود. این استفاده از فضای ذخیره سازی موجود را بهینه می کند. با این حال، از آنجایی که این امر به شما امکان می‌دهد تا فضای ذخیره‌سازی را بیش از حد اختصاص دهید، باید به دقت نظارت کنید که چه مقدار فضای دیسک در دسترس است.
  • Fixed : در این روش، ظرفیت ذخیره سازی بلافاصله در زمان ایجاد یک دیسک مجازی تخصیص می یابد. بنابراین، تدارک ثابت از فضای ذخیره‌سازی استفاده می‌کند که برابر با اندازه دیسک مجازی است.

سپس ظرفیت دیسک مجازی را تعیین می کنیم.

اکنون با کلیک روی Create   ساخت  Virtual Disk انجام می شود.

برای ساخت Volume جدید، روی Virtual Disk  ساخته شده راست کلیک نموده و  روی گزینه New Volume  کلیک می کنیم(این فرایند از طریق کلید Task نیز قابل انجام است).

حالا دیسک مجازی ساخته شده با نام  Mydisk در منوی زیر مشاهده می شود و می توان آنرا پارتیشن بندی و فرمت نمود.

سپس ظرفیت Volume را تعیین می کنیم.

اکنون حرف درایو مربوط به Volume را تعیین می کنیم.

سپس تنظیمات سیستم فایل را شامل نوع آن (NTFS یا  REFS)، Allocation unit size و Label  انجام می دهیم.

اکنون لیستی از پیکربندی انجام شده برای تایید نمایش داده می شود.

در پایان با کلیک روی Create ، فرایند ایجاد Volume تکمیل می گردد.

بخشی از فیلم آموزشی دوره نتورک پلاس را اینجا ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا