آموزش شبکهMCSA 2016ویندوز سرور 2019

پروتکل NTP

معرفی پروتکل NTP یا Network Time Protocol  

پروتکل NTP مخفف کلمات Network Time Protocol می باشد، ساعت های سیستم کامپیوتر به کاربران نشان می دهد که چه زمانی سریع و راحت است. زمان سیستم نه تنها برای کاربر، بلکه برای خود کامپیوتر نیز مرتبط است. تمبرهای زمان نقش مهمی در برقراری ارتباط بین دو یا چند سیستم و همچنین جریان صحیح فرآیندها و خدمات متقابل شبکه ایفا می کنند. به منظور جلوگیری از عوارض سیستم به علت زمانهای مختلف سیستم، پروتکل زمانی به اصطلاح شبکه در سال ۱۹۸۵ منتشر شد.

پروتکل NTP
پروتکل NTP

NTP (پروتکل زمان شبکه) یک پروتکل برای هماهنگ سازی ساعت در سیستم های کامپیوتری است که در RFC 958 شرح داده شده است. بر اساس پروتکل UDP اتصال (پورت ۱۲۳) و متعلق به خانواده پروتکل اینترنت است. برای فرایند هماهنگ سازی، NTP به زمان جهانی هماهنگ (UTC)، که از مشتریان و سرورهای فردی در یک سیستم سلسله مراتبی بدست می آید، متکی است.

بواسطه این سرویس  تمامی کلاینتهای شبکه  ساعت همزمان خواهند داشت.برای مثال  در Kerberos V5  کامپیوترهایی که با سرور DC بیش از ۵ دقیقه فاصله زمانی داشته باشند احراز هویت نشده و به منابع Domain دسترسی نخواهند داشت.از این نوع مثال ها اندک نیست و بنابراین   می بایست این سرویس در شبکه های کامپیوتری پیکربندی گردد.در ادامه مراحل پیکربندی NTP  مطرح شده است.آموزش کامل این سرویس  را در ویندوز سرور ۲۰۱۹ ببینید.

  • اجرای فرمان w32tm در خط فرمان در سرور PDC به شکل زیر

PS C:\Users\Administrator>w32tm /config /manualpeerlist:pool.ntp.org  /syncfromflags:manual

برای مدیریت سرور NTP می توان از فرامین زیر بطور پی در پی استفاده نمود:

PS C:\Users\Administrator> w32tm /resync

برای همزمان نمودن کلاینتها با سرور

PS C:\Users\Administrator> stop-service w32time

جهت توقف سرویس Time

PS C:\Users\Administrator> w32tm /unregister

W32Time successfully unregistered.

برای Unregister نمودن سرویس Time

PS C:\Users\Administrator> w32tm /register

W32Time successfully registered.

برای register نمودن سرویس Time

PS C:\Users\Administrator> start-service w32time

برای شروع سرویس Time

  • پیکربندی Policy  از مسیر Computer configuration  – > Administrative Template-> System->Windows Time Service ->Time Providers مربوط به Configure Windows NTP client
ntp1
پروتکل NTP
  • پیکربندی Policy  از مسیر Computer configuration  – > Administrative Template-> System->Windows Time Service ->Time Providers  مربوط به Enable Windows NTP client
 
ntp2
ntp2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا